Z ŻYCIA PARAFII

kronika fotograficzna

2001 2002

ROK 2001

15 sierpnia 2001 r. w ramach spotkań "Wieczory u św. Aleksego" odbył się koncert

Państwa Lidii i Tadeusza Trojanowskich

poświęcony pamięci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski

pt. "ODDAJĘ SIĘ TOBIE MARYJO"

W Uroczystość Wniebowzięcia Matki Boskiej w Płocku-Trzepowie wystąpili artyści z Białegostoku: Lidia i Tadeusz Trojanowscy.

Tadeusz Trojanowski - kompozytor, pianista, pedegog, poeta, fotografik. Związany z Ciechanowem i Płockiem, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, działalność artystyczną prowadzi od 2O lat. Koncert Kompozytorski z okazji 20 lecia działalności artystycznej odbył się w grudniu 1998 roku w Sali Koncertowej Filharmonii Białostockiej. W dorobku twórczym posiada wiele utworów o zróżnicowanych zestawach wykonawczych i formalnych. Większość kompozycji doczekała się wykonań estradowych, a także nagrań radiowych, telewizyjnych i fonograficznych np. "Treatment" na fortepian wykonywany przez japońską pianistkę Makiko Hirashima został zarejestrowany na płycie CD przez amerykańsko-austriacką firmę "Vienna Modern Masters". Utwory jego wykonywane były m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Słowacji, Litwie, Rosji, Norwegii, USA i Japonii. Jako pianista koncertuje w Polsce i za granicą. W repertuarze posiada utwory epoki romantyzmu, impresjonizmu oraz kompozycje współczesne. Jest także autorem Uroczystej Fanfary Miejskiej Białegostoku.

Podczas koncertu pieśni skomponowane przez Tadeusza wykonywała żona Lidia Maria.

Lidia Trojanowska pochodzi z Płocku. Tu ukończyła Szkołę Podstawową Nr 16 i Szkołę Muzyczną. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie Filia w Białymstoku. Przez wiele lat prowadziła młodzieżowy chór katedry w Białymstoku "Carmen", koncertując m.in. w Rzymie, Mediolanie, Asyżu, Moskwie, Wiedniu i Katyniu.
Warto odnotować, że Lidia Maria wykonywała m.in. pieśń "Wolnym być", której słowa napisał ks. prof. Henryk Seweryniak.

Małżonkowie Trojanowscy są inicjatorami powstania m.in. Towarzystwa Obrony Życia Poczętego Homo-homini (1990 r.) w Białymstoku. Sami posiadają czworo dzieci (Sylwestra, Tomasza, Annę i Weronikę). Swoim życiem ukazują, że można realizować swoje życiowe pasje, mieć rodzinę i cieszyć się posiadaniem dzieci.

Poza komponowaniem Tadeusz posiada jeszcze dwie pasje. Jedna to poezja. Drugą zaś jest fotografia.
Tom wierszy "Został tylko Anioł Stróż" jest debiutem ksiązkowym z autorskimi fotografiami.
Wystawy: "Każdy zachód jest obietnicą poranka" prezentował w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku, Małej Galerii Domu Kultury w Łapach oraz "Widok z Szóstego Piętra" w Filharmonii Białostockiej.

ROK 2002

UROCZYSTOŚĆ PRYMICYJNA
KS. SŁAWOMIRA SPORCZYKA

"Wiem, Panie,
    źe nie człowiek wyznacza swą drogę,
    i nie w jego mocy leży
    kierować swoimi krokami,
    gdy idzie".
           Jr 10,23

DROGA DO KAPŁAŃSTWA

Ksiądz Sławomir Sporczyk urodził się 7 czerwca 1972 r. w Płocku jako pierwsze dziecko Tadeusz Arkadiusza Sporczyka i Haliny Sporczyk (z domu Bednarska). Ochrzczony został 18 czerwca 1972 r. w kościele p.w. św. Aleksego w Płocku - Trzepowie. Rodzicami chrzestnymi byli Kazimierz Stanisław Sporczyk i Stanisława Gładyszewska (z domu Niedzielska). Chrztu udzielił ks. Tadeusz Goleniewski.

W kościele parafialnym przystąpił do I Komunii Świętej, odnowił Przyrzeczenia Chrztu Świętego i przyjął Sakrament Bierzmowania.

Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

9 czerwca 2001 r., w Bazylice Kaderalnej w Toruniu, otrzymał z rąk bpa Józefa Szamockiego święcenia diakonatu.

20 marca 2002 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie obronił pracę magisterską na temat: "Rola wiernych świeckich w świetle dokumentów II Polskiego Synodu Plenarnego".

15 czerwca 2002 r. o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej p.w. Świętych Janów w Toruniu otrzymał z rąk Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Wojciecha Suskiego ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE.

W dniu Święceń Kapłańskich otrzymał nominację na wikariusza w parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu.

16 czerwca 2002 r. o godz. 11.15 w kościele parafialnym p.w. św. Aleksego w Płocku odprawił Prymicyjną Ofiarę Mszy Świętej.

w wieku 5 Lat

I Komunia Święta